Turniejem o Puchar Żnińskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki zakończony został trwający od listopada ubiegłego roku sezon siatkarski 2018/2019. W sobotę 13 kwietnia wręczono ostatnie trofea, a także podsumowano i uhonorowano pucharami i medalami wszystkie zespoły występujące w Lidze.

W lidze męskiej był to już trzynasty sezon rywalizacji. Okazał się bardzo szczęśliwy dla zawodników Sokoła Gąsawa, którzy na koniec sezonu z rąk burmistrza Żnina odebrali złote medale. Spośród ośmiu rozegranych spotkań wygrali pięć, w trzech przegrywali po tie-breaku i to właśnie zdecydowało, że w ligowej tabeli uplasowali się wyżej od mającego sześć wygranych na koncie Wulkanu Żnin. Siatkarze gąsawscy, w minionym sezonie pod wodzą nowego kapitana Armina Koniecznego ze Żnina, powtórzyli tym samym sukces z sezonu 2011/2012. Na najniższym stopniu podium stanęli broniący tytułu reprezentanci Pałuk Żnin. Dla nich z kolei to już dziewiąty z rzędu medal w żnińskich rozgrywkach. Na czwartym miejscu uplasowała się Volley Mafija, a na piątym najmłodsi w stawce gracze – Kwiat Polskiej Młodzieży.

W rozgrywkach pucharowych natomiast pojawili się nawet występujący w III lidze zawodnicy TSK Orzeł Osiek, którzy jednak w półfinale musieli uznać wyższość nowo kreowanych mistrzów żnińskiej ligi, ulegając im 1:2. Puchar Ligi po raz czwarty w historii dobyły Pałuki Żnin, wygrywając w finale z Sokołem Gąsawa 2:0.

Paluki Znin

Na osłodę po utracie tytułu mistrzowskiego siatkarzom Pałuk Żnin pozostał Puchar Ligi, który po wygranym meczu wręczył im burmistrz Żnina.

Siatkarki o ligowe medale walczyły po raz siódmy. Bezkonkurencyjne okazały się reprezentantki OSiR-u Wyrzysk. Przyjeżdżając na mecze za każdym razem musiały pokonywać ponad 100km w obie strony, ale ten wysiłek opłacił się. Podopieczne trenera Pawła Białczaka zwyciężyły nie tracąc punktów i setów. To pierwszy taki przypadek w historii kobiecej ligi. Po bardzo dobrej, solidnej i skutecznej grze z tytułu wicemistrzowskiego cieszą się żnińskie licealistki. Wygrały osiem z dziesięciu spotkań. W końcowej tabeli zdecydowanie wyprzedziły silny i zawsze groźny zespół Orłów Temidy Janowiec Wlkp. Reprezentacja I LO Żnin na ligowym podium zameldowała się po sześciu latach przerwy, więc ogromna radość z sukcesu młodych zawodniczek trenowanych przez Macieja Drzewieckiego jest w pełni uzasadniona. Była ona jeszcze większa, gdy okazało się, że również dwa z wyróżnień indywidualnych otrzymały Monika Polaszewska i Dominika Stypczyńska. Tuż za podium znalazł się drugi zespół Orłów temidy, piąte miejsce wywalczyły siatkarki ZSP Damasławek, a na szóstym znalazł się Egan Ekonomik Żnin.

Ciekawy przebieg miał finał kobiecej części turnieju o Puchar ŻALS Kobiet. Ostatecznie trafił on do zawodniczek OSiR-u Wyrzysk. Grając z Orłami Temidy Janowiec Wlkp. siatkarki z Krajny zwyciężyły 2:1 i odebrały trofeum z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Koziełka. Jest to ich pierwszy pucharowy triumf w Żninie.

OSiR Wyrzysk

Siatkarki OSiR-u Wyrzysk w sezonie 2018/2019 wygrały w Żninie wszystko – do tytułu mistrzyń ŻALS Kobiet dorzuciły Puchar Ligi, a wcześniej zwycięstwo w VI Młodzieżowym Turnieju Siatkówki.

Po zakończeniu meczów finałowych nastąpiło oficjalne zakończenie sezonu 2018/2019, podczas którego w obecności burmistrza Żnina Roberta Luchowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Koziełka oraz radnego Jerzego Krynickiego – wieloletniego przewodniczącego Komisji Edukacji, Kultury i Sportu oraz organizatora sportu szkolnego uhonorowano pucharami i medalami wszystkie grające w Żnińskiej Amatorskiej Lidze Siatkówki drużyny. Wręczono także wyróżnienia indywidualne, które oprócz wspomnianych wcześniej licealistek otrzymali: Karol Czeczel (Sokół Gąsawa), Maja Budner (OSiR Wyrzysk), Robert Salamon (Sokół Gąsawa) i Szymon Wójcik (Pałuki Żnin).