1 września na Stadionie Miejskim im. Michała Joachimowskiego rozegrany został finałowy turniej siatkówki plażowej zaliczany do klasyfikacji Grand Prix Żnina 2018. Po ośmiu godzinach walki wyłoniono najlepsze pary sezonu. Dwa z trzech tytułów padły łupem reprezentantów Trzemeszna.

Dziewiętnasta edycja Grand Prix Żnina przeszła do historii. We sobotnim – piątym i ostatnim turnieju cyklu -rywalizowało łącznie 18 par. Ponieważ sprawa tytułów i miejsc na podium przed zawodami była otwarta, wszyscy walczyli do ostatniego dotknięcia piłki, ale w pełnym poszanowaniu zasad fair-play.

Jako pierwsze rozstrzygnęły się losy zwycięstwa w kategorii par męskich. Prowadzenie utrzymali liderzy po trzecim turnieju Marek Kowalczyk i Kamil Kabaciński z Trzemeszna. W sobotę zajęli drugie miejsce, ulegając we finale 0:2 (12:15, 12:15) zawodnikom z Wilczyna Michałowi Muszyńskiemu i Damianowi Nowakowi. W półfinale trzemesznianie wyeliminowali swych najgroźniejszych konkurentów do mistrzostwa, Michała Matułę i Tomasza Kurkiewicza z Chełmna, wygrywając 2:1 (24:26, 15:10, 15:12). Ta wygrana okazała się kluczem do końcowego sukcesu. Chełmnianie zajęli zatem drugie miejsce, a na trzecim uplasowali się Robert Salamon i Szymon Wójcik (Złotniki / Gąbin), zdobywcy czwartej lokaty w ostatnich zawodach. Najwyżej spośród żninian sklasyfikowani zostali Armin Konieczny i Mateusz Mrówczyński – na czwartym miejscu. Łącznie sklasyfikowano 22 pary męskie.

Wśród pań prowadzenia nie udało się utrzymać żniniankom Monice Polaszewskiej i Natalii Boińskiej. Zajmując czwartą pozycję w ostatnim turnieju nasze sympatyczne siatkarki nie tylko straciły szansę na wygraną, ale w ogóle nie zmieściły się na podium. Czwarte zawody wygrały Justyna Bąk-Duszyńska i Katarzyna Jusiak (Trzemeszno / Gniezno), ale w końcowej klasyfikacji zajęły drugie miejsce, bowiem w sobotę tuż za ich plecami uplasował się duet Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka z Trzemeszna i to one – jako najmłodsze w historii – zdobyły Grand Prix Żnina. Na najniższym stopniu podium stanęły Agata Szpringer i Hanna Pioterek (Żnin / Sarbinowo). Na koniec sezonu sklasyfikowano w tej kategorii 10 par.

W kategorii mikstów sprawa tytułu wyjaśniła się już na etapie ćwierćfinałów. To wtedy właśnie liderzy po dwóch turniejach Wiktoria Mikołajczak i Maciej Owczarzak wyeliminowali zajmujących drugie miejsce Hannę Pioterek i Szymona Wójcika (Sarbinowo / Gąbin). W turnieju zajęli trzecie miejsce, ale to w pełni wystarczyło do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Na tej samej rundzie udział w zawodach zakończyli Justyna Bąk-Duszyńska i Marcin Duszyński (Trzemeszno), trzecia para po drugiej imprezie, więc Hania i Szymon utrzymali drugie miejsce. Blisko awansu na podium byli Agata Szpringer i Robert Salamon (Żnin / Złotniki). Udałoby się to, gdyby awansowali do sobotniego finału, tymczasem w półfinale uznać musieli wyższość pary Julia Stablewska / Damian Nowak (Trzemeszno / Wilczyn). W trzecim turnieju triumfowali Klaudia Lisiecka i Michał Muszyński (Trzemeszno / Wilczyn), wygrywając w finale 21:12 ze Stablewską i Nowakiem. Ponieważ obie te pary debiutowały w rozgrywkach, nie liczyły się w walce o końcowy sukces. Sklasyfikowano łącznie 19 par.

Sześć najlepszych par w każdej kategorii nagrodzonych zostało pucharami i statuetkami ufundowanymi przez organizatora – Miejski Ośrodek Sportu w Żninie. Nagrody rzeczowe w postaci atrakcyjnych albumów zapewniło Starostwo Powiatowe w Żninie. W trakcie trwania zawodów nie zabrakło tradycyjnego grilla i napojów.

Mecze podczas ostatniego turnieju sędziowali Jakub Szary i Maciej Drzewiecki. Sędzią głównym był Michał Krzyżaniak, a obsługę techniczno-gastronomiczną pełnili Arkadiusz Wójciak i Karol Niewiadomski.