4 sierpnia na boiskach Stadionu Miejskiego im. Michała Joachimowskiego rozegrany został czwarty turniej siatkówki plażowej zaliczany do klasyfikacji Grand Prix Żnina 2018. O kolejne punkty walczyły pary męskie i kobiece. Sprawa tytułów przed ostatnimi zawodami pozostaje szeroko otwarta.

Na żnińskim piasku w minioną sobotę zagrali przedstawiciele Trzemeszna, Chełmna, Żnina, Gniezna, Szubina, Białegostoku, Złotnik, Gąbina i Rogowa. Tym razem obsada – z racji sezonu urlopowego i uciążliwego upału – była nieco skromniejsza niż zazwyczaj. Pomimo to po raz kolejny zawody okraszone były kilkoma znakomitymi meczami.

Dla mężczyzn był to trzeci turniej cyklu. W pierwszej rundzie grano w dwóch grupach systemem każdy z każdym. Grupę A trochę niespodziewanie wygrali Armin Konieczny i Mateusz Mrówczyński ze Żnina. Odnosząc komplet zwycięstw uzyskali awans do półfinału, podobnie jak druga w tej grupie para Robert Salamon / Szymon Wójcik (Złotniki / Gąbin). W grupie B, również z kompletem punktów, najlepsi byli Michał Matuła i Tomasz Kurkiewicz z Chełmna, którzy wyprzedzili Kamila Kabacińskiego i Marka Kowalczyka z Trzemeszna.

W półfinałach para  Konieczny / Mrówczyński uległa duetowi Kabaciński / Kowalczyk 0:2 (9:15, 7:15), a Matuła i Kurkiewicz pokonali 2:0 (15:12, 16:14) Salamona i Wójcika.

Ostatecznie zwyciężyli Michał Matuła i Tomasz Kurkiewicz. W finale pokonali 2:0 (15:10, 15:8) Kamila Kabacińskiego i Marka Kowalczyka, którzy jednak utrzymali prowadzenie w rankingu. Trzecie miejsce zajęli Salamon i Wójcik po udanym rewanżu za porażkę w grupie i wygranej 2:0 (15:13, 15:11) nad Koniecznym i Mrówczyńskim.

W kategorii kobiet sobotnie zmagania były również trzecimi w tegorocznym cyklu. Bez straty punktów i seta zdecydowanie zwyciężył duet Justyna Bąk-Duszyńska / Katarzyna Jusiak (Trzemeszno / Gniezno) – triumfatorki żnińskich rozgrywek z 2016 roku. O drugie miejsce walka była bardzo zacięta. Trzy pary odniosły po jednej wygranej i o kolejności decydowały detale. Ostatecznie tuż za zwyciężczyniami uplasowały się Julia Nogalska i Jagoda Dych z Chełmna, a na najniższym stopniu podium znalazły się Sylwia Woźniak i Nikola Żeglarska (Gniezno / Żnin).

Nowymi liderkami rankingu – pod nieobecność Julii Stablewskiej i Klaudii Lisieckiej z Trzemeszna – zostały Monika Polaszewska i Natalia Boińska (Żnin). Tym razem uplasowały się na czwartym miejscu, do trzeciego tracąc zaledwie 1 punkt. Na pocieszenie naszym młodym siatkarkom pozostaje wygrana 2:1 nad siatkarkami Culmenu Chełmno – Nogalską i Dych, które są uczestniczkami mistrzostw Polski kadetek.

Mecze podczas czwartego turnieju sędziowali Justyna Bąk-Duszyńska i Maciej Drzewiecki. Sędzią głównym był Michał Krzyżaniak, a obsługę techniczną zapewnił Arkadiusz Wójciak.

Finał Grand Prix Żnina 2018 będzie miał miejsce 1 września. Wówczas na boiskach zmierzą się przedstawiciele wszystkich trzech kategorii. Ponieważ jak dotąd żadne rozstrzygnięcia jeszcze nie zapadły, ostatni turniej zapowiada się nad wyraz interesująco. Po zakończeniu gier nastąpi podsumowanie sezonu, wręczenie pucharów i nagród.