Szachista Baszty MOS Żnin Bartłomiej Heberla wygrał w Białymstoku silnie obsadzony XXXV Memoriał Szachowy im. Ludwika Zamenhofa.

Turniej rozegrany został w dniach 27 – 31 grudnia 2016 roku w hotelu „Podlasie”. Zagrało w nim 404 zawodników reprezentujących Polskę, Azerbejdżan, Białoruś, Czechy, Izrael, Litwę, Łotwę i Ukrainę. Grano systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund i przy tempie 90 minut + 30 sekund na zawodnika.

W dziewięciu partiach Bartłomiej Heberla zdobył 8 punktów, na co złożyło się 7 zwycięstw i 2 remisy. Drugie miejsce zajął Tomasz Markowski (Akademia Szachowa Gliwice, 7 pkt.), a trzecie Filip Cukrowski (Kopernik Wrocław, 6,5 pkt.).

W Białymstoku zagrał również drugi z reprezentantów Baszty MOS Piotr Bobras, który zajął w ostatecznej klasyfikacji zajął siódmą lokatę (5 zwycięstw, 2remisy i 2 porażki).

Z kolei 30 grudnia 2016 roku młodzi zawodnicy Baszty MOS Żnin wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym „Tu Powstała Polska” w Gnieźnie.

Zawody rozegrano w siedzibie Instytutu Kultury Europejskiej UAM. 21 młodych szachistów rywalizowało systemem szwajcarskim na dystansie 6 rund i przy tempie 30 minut na zawodnika.

Cała czwórka pałuckich szachistów w ostatecznej klasyfikacja znalazła się w ścisłej czołówce turnieju. Najlepiej wypadł Wiktor Tański, który z dorobkiem 4,5 pkt. (4 zwycięstwa, 1 remis i 1 porażka) zajął drugie miejsce, a szansę na zwycięstwo stracił dopiero w ostatniej rundzie, przegrywając z późniejszym zwycięzcą, Alanem Jagodzińskim (SP Palmierowo).

Trzecie miejsce zajęła Matylda Brelińska (4,5 pkt.), o oczko niżej uplasował się Jakub Tański (4,5 pkt.), natomiast na szóstej pozycji rywalizację ukończyła Marcelina Brelińska (4 pkt.).