W sobotę 12 sierpnia na Stadionie Miejskim w Żninie odbył się czwarty turniej siatkówki plażowej zaliczany do klasyfikacji cyklu Grand Prix Żnina 2017. W dwóch kategoriach rywalizowało 11 par. Końcowy triumf wśród par męskich zapewnili sobie Mateusz Lipiński i Łukasz Owsianny.

O tym, że turniej zostanie rozegrany, zadecydowano na godzinę przed planowanym rozpoczęciem gier. Ogromne zainteresowanie i ambicja zawodników wzbudziły determinację organizatorów, którym po nocnym tornadzie i dewastacji żnińskiego stadionu udało się ostatecznie doprowadzić boiska siatkarskie do stanu, w którym przeprowadzenie imprezy było możliwe. Trud się opłacił. Do stolicy Pałuk zjechały nawet pary II-ligowego zespołu Wilki Wilczyn, którym z powodu piątkowego kataklizmu odwołano prestiżowy turniej w Toruniu.

W tej niemalże postapokaliptycznej scenerii, z powalonymi i połamanymi drzewami w tle, najlepiej w gronie par męskich poradzili sobie Mateusz Lipiński i Łukasz Owsianny ze Żnina. Pomimo porażki już w pierwszym meczu dotarli do finału, pokonując w nim 21:16 Michała Muszyńskiego i Pawła Michalskiego z Wilczyna. Ta wygrana, druga w bieżącym cyklu, zagwarantowała im triumf w końcowej klasyfikacji bez względu na wyniki czwartego turnieju. Trzecie miejsce wywalczyli Marcin Rozwarski i Mikołaj Pioterek ze Żnina, wygrywając w „małym finale” 23:21 z Markiem Kowalczykiem i Kamilem Kabacińskim z Trzemeszna. Marcin i Mikołaj tym samym awansowali na pozycję wiceliderów rankingu. Trzecie miejsce przed ostatnim turniejem zajmują Kamil Tabatowski i Radosław Koc (Rogowo / Żnin). O ile sprawa zdobycia trofeum jest już rozstrzygnięta, to w walce o pozostałe miejsca na podium ciągle liczy się teoretycznie nawet 11 duetów. Walczyć jest o co, bo nagrodzonych zostanie sześć czołowych par.

Wśród pań doszło do zmiany liderek. Przed ostatnimi zawodami na czoło wysunęły się 16-latki ze Żnina – Monika Polaszewska i Natalia Boińska. W trzecim turnieju uległy co prawda w finale Julii Stablewskiej i Klaudii Lisieckiej z Trzemeszna 11:21, ale zdobyte punkty pozwoliły im wyprzedzić nieobecne tego dnia faworytki, Annę Leszczyńską i Katarzynę Jusiak (Żnin / Gniezno). Z kolei młode trzemesznianki awansowały na trzecią pozycję i znacznie zwiększyły swoje szanse nawet na zwycięstwo w końcowej klasyfikacji. Po trzech imprezach sklasyfikowanych jest pięć par kobiecych.

Poszczególne mecze sędziowali Jakub Szary i Maciej Drzewiecki. Sędzią technicznym był Michał Krzyżaniak.

Ostatni turniej z cyklu Grand Prix Żnina 2017, nad którym patronat i opiekę medialną objęły Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy oraz Radio Żnin FM, odbędzie się 26 sierpnia. Zagrają mężczyźni, kobiety i miksty. Wtedy też poznamy najlepsze siatkarskie pary sezonu, sześć czołowych w każdej kategorii zostanie nagrodzonych.

KLASYFIKACJA GENERALNA
Grand Prix Żnina 2017 po trzech turniejach – pary kobiece

 1. Monika Polaszewska / Natalia Boińska (Żnin) – 54
 2. Anna Leszczyńska / Katarzyna Jusiak (Żnin / Gniezno) – 45
 3. Julia Stablewska / Klaudia Lisiecka (Trzemeszno) – 45
 4. Martyna Romel / Julia Boińska (Żnin) – 34
 5. Joanna Przybylska / Jagoda Radzewicz (Poznań) – 25

KLASYFIKACJA GENERALNA
Grand Prix Żnina 2017 po trzech turniejach – pary męskie

 1. Mateusz Lipiński / Łukasz Owsianny (Żnin) – 63
 2. Marcin Rozwarski / Mikołaj Pioterek (Żnin / Sarbinowo) – 38
 3. Kamil Tabatowski / Radosław Koc (Rogowo / Żnin) – 38
 4. Marek Kowalczyk / Kamil Kabaciński (Trzemeszno) – 36
 5. Armin Konieczny / Mateusz Mrówczyński (Żnin) – 34
 6. Mateusz Kiersznicki / Jakub Czerwiński (Nakło) – 25
 7. Michał Muszyński / Paweł Michalski (Wilczyn) – 20
 8. Kazimierz Tekiela / Paweł Prus (Żnin) – 19
 9. Kamil Kabaciński / Marcin Duszyński (Trzemeszno) – 18
 10. Mateusz Rosołowski / Tomasz Robak (Łochowo) – 18
 11. Piotr Lipiński / Paweł Prus (Żnin) – 13
 12. Maciej Lis / Szymon Wójcik (Szubin) – 13
 13. Bartosz Robak / Piotr Wiśniewski (Wilczyn) – 12
 14. Maciej Wawrzynek / Maciej Owczarzak (Poznań) – 9
 15. Bartosz Korga / Marcin Klockowski (Żnin) – 6