Dwie pary bydgoskie zmierzyły się w finale I Otwartych Mistrzostw Żnina Mikstów w siatkówce plażowej, które rozegrano 4 maja br. Złote medale zdobyli ostatecznie Magdalena Piepiórka i Mateusz Wołowicz. Najlepsi z reprezentantów Żnina Agata Szpringer i Robert Salamon uplasowali się na piątej pozycji.

Do gry przystąpiło 10 par reprezentujących Żnin, Bydgoszcz, Wągrowiec, Poznań i Janowiec Wielkopolski. W pierwszej fazie podzielone one zostały na dwie grupy, gdzie grano systemem każdy z każdym jednego seta do 21 punktów. Awans do półfinałów uzyskiwały po dwie najlepsze pary. W grupie A rywalizację zdominowały duety poznańskie: Klaudia Czaplińska / Aleksander Poznański oraz Kamila Piątek / Mateusz Skrzypiński. W grupie B najlepsze były pary bydgoskie: Magdalena Piepiórka / Mateusz Wołowicz i Alina Krawczyk / Marcin Matulis. Najlepsza ze żnińskich par Agata Szpringer / Robert Salamon zajęła trzecie miejsce w grupie B i sklasyfikowana została ostatecznie na piątym miejscu w turnieju.

Od półfinałów mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów, a sety do 15 punktów. W pierwszym półfinale uznawana za głównych pretendentów do zwycięstwa para Klaudia Czaplińska i Aleksander Poznański ulegli dość gładko Magdalenie Piepiórka i Mateuszowi Wołowiczowi 0:2 (11:15, 12:15). W drugim, zdecydowanie bardziej wyrównanym, Alina Krawczyk i Marcin Matulis pokonali 2:0 (18:16, 17:15) Kamilę Piątek i Mateusza Skrzypińskiego 2:0 (18:16, 17:15).

W meczu o brązowy medal Czaplińska / Poznański wygrali z Piątek / Skrzypińskim 2:0 (15:11, 15:12). Widowiskiem godnym finału był ostatni mecz turnieju. Krawczyk / Matulis wygrali wysoko pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych minimalnie lepszy był duet Magdalena Piepiórka / Mateusz Wołowicz, który wygrał mecz 2:1 (6:15, 15:13, 15:13) i został pierwszym, historycznym mistrzem Żnina mikstów.
Zgromadzeni nielicznie kibice podkreślali poziom mistrzostw, który pomimo niesprzyjającej pogody, był niezwykle wysoki. Na żnińskim piasku zaprezentowali się zawodnicy kilku znanych klubów. Alina Krawczyk gra w występujących jeszcze rok temu w ekstraklasie Budowlanych Toruń, Magdalena Piepiórka w rozgrywkach Młodej Ligi broniła barw Atomu Trefla Sopot, a Marcin Matulis i Mateusz Wołowicz to byli zawodnicy Łuczniczki Bydgoszcz. Zacne towarzystwo uzupełnia Klaudia Czaplińska, siatkarka II-ligowej SKF Politechniki Poznańskiej.

Puchary, medale oraz drobne nagrody rzeczowe najlepszym parom wręczył dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie Jerzy Śniadecki. Fundatorami nagród byli Miejski Ośrodek Sportu w Żninie, wydawnictwo Enset oraz Rada Osiedla nr 1 w Żninie. Napoje dla zawodników w trakcie rozgrywek zapewniły Pepsi Żnin oraz XL Energy z Mławy.

Mecze mistrzostw sędziowali Maciej Drzewiecki i Jakub Szary. Sędzią technicznym był Michał Krzyżaniak.

Mistrzostwa Żnina mikstów w tym roku zostają również zaliczone jako pierwszy turniej cyklu Grand Prix Żnina w tej kategorii. Kolejne siatkarskie zmagania na żnińskim piasku 28 i 31 maja. Wtedy odbędą się mistrzostwa powiatu – odpowiednio – szkół gimnazjalnych i średnich. Z kolei 22 czerwca br. do rywalizacji o punkty Grand Prix Żnina 2019 przystąpią pary męskie i kobiece.