20 maja nad Jeziorem Żnińskim Małym rozegrano IX Otwarte Mistrzostwa Żnina w nordic walking. W dziewięciu kategoriach rywalizowały 62 osoby. Najmłodsza uczestniczka miała 13 lat, natomiast najstarszy zawodnik liczył sobie 73 lata.

W najmłodszej kategorii (dzieci i młodzież do lat 15) uczestnicy mieli do pokonania jedno okrążenie o długości 2,5 km. W najkrótszym czasie pokonał je Kacper Mazurkiewicz, wyprzedzając o ponad pół minuty Julię Dados (oboje Parlinek). Na trzecim miejscu finiszowała Maria Krojniak (Dąbrowa). Najlepsza z mieszkanek Żnina, 13-letnia Agata Rus zajęła siódmą pozycję.

W pozostałych kategoriach zawodniczki i zawodnicy ścigali się na dystansie trzykrotnie dłuższym. Wśród kobiet w wieku 16-35 lat triumfowała z wynikiem 0:53:38 Maria Walczak (Żnin). Drugie miejsce zajęła Arleta Fijor (Toruń), a trzecie Karolina Bogusiewicz (Poznań). W tym samym przedziale wiekowym, ale wśród mężczyzn najlepszy okazał się Kacper Stawicki (Mierucin, 0:53:38), wyprzedzając Dominika Nowakowskiego (Parlinek) i Dawida Kołodziejskiego (Żnin). Sklasyfikowano 4 zawodników.

Kategoria kobiet w wieku 35-50 lat była najliczniej obsadzona. Wystartowało aż 18 pań, z których najszybsza była Agnieszka Mielecka (Gąsawa-Drewno). Pokonała trasę w czasie 0:45:46 i wyprzedziła Agnieszkę Kędzierską (Trzemeszno) oraz Kamilę Kolberg (Zieleń). Najlepszą żninianką była sklasyfikowana na 10. miejscu Agnieszka Grzechowiak. Wśród mężczyzn w tej kategorii wiekowej triumfował Robert Adamski (Luboń) z wynikiem 0:45:55. Drugi był Sławomir Rosadziński (Leszno), a trzeci Piotr Brokos (Barcin). Startowało 9 zawodników, dwóch z powodu kontuzji musiało zejść z trasy.

W rywalizacji kobiet powyżej 50 lat świetnie spisały się reprezentantki Azymutu Lipno. Zwyciężyła Katarzyna Sieracka (0:53:23), a trzecie miejsce zajęła jej koleżanka klubowa Barbara Ziegler. Rozdzieliła je Zofia Kaczmarek (Szczutki). Wanda Stawniak ze Żnina wywalczyła szóste miejsce w gronie 10 zawodniczek. Wśród mężczyzn powyżej 50. roku życia z czasem 0:49:17 zwyciężył Jan Stanisławski, a pozostałe miejsca na podium zajęli żninianie – kolejno – Karol Stawniak i Jerzy Buczkowski. Sklasyfikowano 10 zawodników.

Mistrzowie Żnina z rąk zastępcy Burmistrza Żnina Haliny Rosiak otrzymali okazałe puchary, zawodnicy na podium medale. Wszystkich uczestników uhonorowano medalami pamiątkowymi za udział w imprezie. Organizatorzy zadbali również o poczęstunek i napoje na trasie.

Sędzią głównym mistrzostw był Karol Niewiadomski, pomagali mu: na linii start-meta Marcin Jańczak i Jakub Bogdański oraz na znakach zwrotnych Rafał Witucki, Hubert Dojaś i Arkadiusz Wójciak. Biuro zawodów prowadził Michał Krzyżaniak.