40 par z niemalże całej Polski rywalizowało w rozegranym 1 maja turnieju siatkówki plażowej o Puchar Burmistrza Żnina. Na podium zabrakło reprezentantów stolicy Pałuk, ale wszyscy podkreślali niezwykle wysoki poziom prezentowany przez zawodniczki i zawodników, którzy tego dnia przystąpili do walki pod siatką.
Na wyłonienie zwycięzców potrzebnych było aż 11 godzin nieprzerwanej gry. Na żnińskich boiskach zagrali przedstawiciele Pomorza, Wielkopolski, Śląska, Ziemi Lubuskiej, Mazowsza, Krajny i oczywiście Pałuk. Turniej rozegrano w kategorii par męskich, kobiecych i mikstów. Grano systemem brazylijskim (do dwóch przegranych) jednego seta do 15 punktów, przy czym punkt 15. był decydujący. Pomimo momentami porywistego wiatru i niskiej temperatury, siatkarze ambitnie toczyli boje o zwycięstwo w zawodach.
W kategorii mężczyzn bezkonkurencyjni okazali się Tomasz Antoniak i Jan Marat (Żyrardów/Skierniewice), którzy w wielkim finale pokonali 15:10 Łukasza Chojnackiego i Jakuba Szarka (Trzcianka). Trzecie miejsce wywalczyli Mateusz Kiersznicki i Mariusz Grochala (Potulice), pokonując 15:11 Jakuba Sobolewskiego i Michała Kędziora (Skierniewice). Zagrało w tej kategorii 20 duetów.
Wśród kobiet triumfowały – nie ponosząc porażki – Katarzyna Pyzdrowska i Magdalena Lewandowska (Bydgoszcz). Drugie miejsce zajęły Joanna Przybylska i Paulina Pachurka (Poznań), ulegając bydgoszczankom w meczu finałowym 14:15. Trzecie miejsce wywalczyły Ślązaczki Justyna Neniczka i Weronika Przebinda (Czechowice-Dziedzice). Do rywalizacji przystąpiło 8 par.
W grupie mikstów na najwyższym stopniu podium stanęli Katarzyna Pyzdrowska i Kacper Bobrowski (Ciechocinek), którzy w finałowym pojedynku pokonali 15:9 Magdalenę Lewandowską i Marcina Matulisa (Grudziądz). Weronika Przebinda i Szymon Białek (Czechowice-Dziedzice) stanęli na najniższym stopniu podium, wygrywając 15:10 z Joanną Przybylską i Mateuszem Kiersznickim (Poznań). Zagrało 12 par mieszanych.
Turnieju do udanych nie zaliczą miejscowi siatkarze. Spośród żninian najbliżej sukcesu były Monika Polaszewska i Natalia Boińska. Młodziutkie siatkarski zajęły ostatecznie piąte miejsce w turnieju kobiet. Na siódmym wśród mężczyzn uplasowali się Mateusz Lipiński i Łukasz Owsianny.
Najlepsze trzy pary w każdej kategorii otrzymały z rąk wiceburmistrz Żnina Haliny Rosiak pamiątkowe puchary. Poszczególne mecze sędziowali Jakub Szary i Maciej Drzewiecki. Turniej przygotowali i przeprowadzili Michał Krzyżaniak i Arkadiusz Wójciak.