GK Baszta MOS Żnin obroniła czwarte miejsce w szachowej Sygnity Ekstralidze 2014. Tytuł mistrzowski zdobyli zawodnicy Polonii Wrocław.

Podczas ostatniego ligowego zjazdu, który miał miejsce w dniach 3-5 października w Katowicach, żnińscy szachiści odnieśli jedno zwycięstwo i zanotowali dwa remisy. We wszystkich zjazdach zdobyli łącznie 10 punktów i to pozwoliło im – podobnie jak w 2013 roku – uplasować się tuż za podium drużynowych mistrzostw Polski.

W pierwszym spotkaniu ostatniego zjazdu GK Baszta MOS Żnin zremisowała 3:3 z Akademia Szachowa Future Processing Gliwice. Punkty dla Baszty zdobyli: Bartłomiej Heberla – 1, Andrei Maksimenko, Piotr Bobras, Paweł Jaracz i Barbara Jaracz – po 0,5. W drugim meczu żninianie zwyciężyli SSz Gminy Pawłowice 3,5:2,5, w czym udział mieli Heberla i Bobras, którzy wygrali swoje partie, a także remisujący Maksimenko, Jaracz i Mirosław Grabarczyk.

W ostatniej potyczce rywalem GK Baszty MOS była Nadnarwianka Pułtusk. To spotkanie zakończyło się ponownie remisem 3:3. Jedyną wygraną zanotowała Barbara Jaracz, natomiast Bartłomiej Heberla, Piotr Bobras, Paweł Jaracz i Mirosław Grabarczyk zdobyli po 0,5 pkt.

Tytuł mistrzowski zdobyła Polonia Wrocław, wicemistrzostwo przypadło drużynie Wasko Hetman Katowice, a brązowe medale Akademii Szachowej Future Processing Gliwice. Wszystkie trzy zespoły zgromadziły po 15 punktów, o podziale medali decydował w tym roku dorobek małych punktów. Wrocławianie wygrali w tym rankingu o 0,5 punktu.

Tabela końcowa Sygnity Ekstraligi 2014

ekstraliga 2014

Tym samym nasi reprezentanci wykonali zakładany przed rozgrywkami plan i utrzymali się na najwyższym poziomie drużynowych zmagań. Udało się ponadto obronić miejsce sprzed roku, a jeśli wziąć pod uwagę, że żniński zespół w swych szeregach ma tylko jednego arcymistrza i dysponuje budżetem kilkanaście razy mniejszym od rywali, to miniony sezon uznać trzeba za wyjątkowy udany.