24 pary stanęły na starcie pierwszego z cyklu czterech turniejów o Grand Prix Żnina 2014. Zawody odbyły się 28 czerwca br. na boiskach Miejskiego Ośrodka Sportu.

Tegoroczna edycja jest jubileuszową, piętnastą w historii. Do Żnina przyjechali na pierwszy turniej siatkarze i siatkarki reprezentujący Gniezno, Bydgoszcz, Barcin, Wapno, Chomętowo, Skulsk, Mieścisko, Słębowo, Sarbinowo, Złotniki, Gąsawę, Kórnik, Żędowo i Łochowice. Łącznie walczyły więc 24 duety – 15 w grupie mężczyzn, 4 w grupie kobiet i 5 w grupie mikstów.

W tej ostatniej zgłosiły się tylko 2 pary, a chęć gry wyrazili niektórzy z grających w innej kategorii. Dzięki temu organizatorzy, aby ratować rywalizację w mikstach i nie odsyłać do domu tych, którzy poświęcili swój czas i pieniądze na dotarcie na zawody, podjęli decyzję o anulowaniu regulaminowego zapisu zabraniającego gry jednemu zawodnikowi w dwóch kategoriach.

Z uwagi na ilość grających mecze toczyły się w jednym secie do 21 punktów. Spotkania sędziowali Jakub Szary, Maciej Drzewiecki i Michał Nagórski. Rozgrywkom z początku towarzyszyło pochmurne niebo i niewielki deszcz, później rozjaśniło się i turniej kończył się we wręcz gorącej momentami atmosferze, nie tylko za sprawą emocji sportowych.

Wśród mężczyzn, gdzie walka toczyła się systemem brazylijskim, równych sobie nie mieli bydgoszczanie Michał Prejs i Filip Adler, którzy triumfowali odnosząc komplet zwycięstw. Dwukrotnie pokonali broniących trofeum Marcina Rozwarskiego i Jakuba Pioterka (Żnin/Sarbinowo). Obie pary spotkały się już w pierwszej rundzie, a później wpadły na siebie jeszcze w półfinale. W drugim spotkaniu decydującym o wejściu do finału Michał Nagórski / Daniel Urbański (Łochowice) pokonali Mikołaja Pioterka i Piotra Lipińskiegoi. O trzecie miejsce zagrały zatem pary pałuckie, a lepszymi okazali się Rozwarski i Pioterek, którzy zwyciężyl 21:18. W finale natomiast pewnie (21:12) Prejs i Adler wygrali z Nagórskim i Urbańskim, dzięki czemu zainkasowali 18 punktów do klasyfikacji generalnej i tym samym zostali pierwszymi liderami Grand Prix Żnina 2014.

W rywalizacji par kobiecych turniej rozegrano systemem każdy z każdym. Wszystkie swoje mecze wygrały debiutujące w Grand Prix Monika Pituła i Layla Settaf/Cherif (Słębowo/Żnin). Tym samym odniosły zwycięstwo, pozostawiając w tyle ubiegłoroczne triumfatorki, Agatę Szpringer i Hannę Pioterek (Żnin/Sarbinowo), które w końcowej klasyfikacji miały tyle samo punktów co pozostałe dwa duety, ale zajęły drugie miejsce dzięki korzystniejszemu stosunkowi małych punktów.

W kategorii par mieszanych zwyciężyli Agata Szpringer i Robert Salamon (Żnin/Złotniki). Oni również wygrali wszystkie swoje spotkania. Udziału w zawodach nie wzięli Hanna Pioterek i Szymon Wójcik (Sarbinowo/Wyręba), zwycięzcy sprzed roku. Być może stało się tak wskutek wspomnianego zapisu w regulaminie, który ostatecznie anulowano, ale ponieważ do końcowej klasyfikacji liczą się trzy najlepsze wyniki turniejowe, mają oni realną szansę na odrobienie strat i nawet zwycięstwo.

Kolejne zawody odbędą się 12 lipca br. Zapisy rozpoczną się od godziny 9:00, a pierwsze spotkania od 9:30.