Siatkarze plażowi zainaugurowali rywalizację w dziewiętnastej edycji Grand Prix Żnina. Pierwszy z pięciu turniejów tegorocznego cyklu odbył się 5 maja na Stadionie Miejskim. Walczyli mężczyźni i kobiety, łącznie 17 dwuosobowych drużyn.

W tym roku pierwszy z turniejów zaplanowano wyjątkowo wcześnie, a to dlatego, że organizatorzy zmienili w porównaniu do lat ubiegłych częstotliwość gier. Zawody zaliczane do GP Żnina odbywać się będą od maja do września w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Do rywalizacji męskiej zgłosiło się 11 ekip. Grały one systemem brazylijskim, w którym odpada się dopiero po dwóch przegranych meczach. W pierwszych rundach rozgrywano jednego seta do 21 punktów, a od półfinałów walczono już do dwóch wygranych setów do 15 punktów.

W pierwszym z półfinałów Łukasz Szpurka / Marcin Rozwarski ulegli 0:2 (10:15, 11:15) poznańskiemu duetowi Mateusz Skrzypiński / Aleksander Poznański, natomiast w drugim Maciej Karolczyk / Mateusz Kiersznicki (Świecie / Nakło) pokonali w stosunku 2:0 (15:11, 15:11) parę Damian Górski / Paweł Bejnarowicz (Janowiec Wlkp.). W meczu o trzecie miejsce Szpurka / Rozwarski wygrali 2:1 (12:15, 15:10, 15:8) z Górskim i Bejnarowiczem. Pierwszymi liderami Grand Prix Żnina 2018 zostali Karolczyk i Kiersznicki, którzy w wielkim finale zwyciężyli parę Skrzypiński / Poznański w stosunku 2:0 (15:12, 15:9). Na piątej pozycji sklasyfikowane zostały pary Kamil Kabaciński / Marek Kowalczyk (Trzemeszno) oraz Robert Salamon / Szymon Wójcik (Złotniki / Gąbin), które w poprzednich latach stawały na podium klasyfikacji generalnej. Na siódmym znaleźli się brązowi medaliści mistrzostw powiatu z 2017 roku Kamil Tabatowski / Radosław Koc (Sokół Gąsawa).

W kategorii kobiet zagrało 6 par. W pierwszej rundzie panie grały w dwóch grupach systemem każdy z każdym. Rozgrywały wtedy jednego seta do 21 punktów. Po dwie najlepsze ekipy z każdej z nich uzyskiwały awans do półfinałów.

Triumfatorki grupy A Justyna Bąk-Duszyńska i Katarzyna Jusiak (Trzemeszno / Gniezno) przegrały 1:2 (10:15, 15:12, 10:15) z parą Klaudia Czaplińska / Kamila Piątek (Poznań, II miejsce w gr. B). Z kolei najlepsze w grupie B Agata Szpringer / Hanna Pioterek (Żnin / Sarbinowo) uległy najmłodszym uczestniczkom, Julii Stablewskiej i Klaudii Lisieckiej (Gimnazjum Trzemeszno, II miejsce w gr. A) 0:2 (10:15, 9:15).

Spotkanie o piątą pozycję zakończyło się wygraną pary Monika Polaszewska / Natalia Boińska (Żnin) w storunku 2:0 (15:9, 15:9) nad Martyną Romel i Julią Boińską (Żnin). W meczu o trzecią pozycję Bąk-Duszyńska i Jusiak pokonały duet Szpringer / Pioterek 2:0 (15:8, 15:13). Mnóstwo emocji najwytrwalszym kibicom dostarczył ostatni mecz dnia, finał turnieju kobiecego. Po zaciętym tie-breaku triumfowały młodziutkie trzemeszeńskie gimnazjalistki Julia Stablewska i Klaudia Lisiecka. Finał wygrały ostatecznie 2:1 (15:10, 12:15, 15:13) z bardziej doświadczonymi Klaudią Czaplińską i Moniką Piątek.

Mecze sędziowali Jakub Szary i Maciej Drzewiecki. Sędzią technicznym był Michał Krzyżaniak. Obsługę techniczną zapewnili Marcin Jańczak i Piotr Konieczyński.

Drugi z turniejów zaliczanych do klasyfikacji GP Żnina w siatkówce plażowej zaplanowano na 2 czerwca (sobota). O punkty powalczą wtedy pary męskie i miksty. Finał sezonu odbędzie się 1 września br.