Wraz z nastaniem ciepłej pory roku, wielu kanapowców, którym przez zimę urosło to i owo, postanawia ruszyć się i zawalczyć o lepszą sylwetkę. Rzucając się w wir treningów oraz ograniczeń jedzenia, zapominają o bardzo ważnych zasadach, które pomagają skutecznie wrócić lub zdobyć idealną sylwetkę.

Przede wszystkim, w celu utraty zbędnych kilogramów potrzebne jest takie postanowienie. Często powtarza się, że wszystko zaczyna się w głowie. I to jest spora racja. Bardzo szybko bowiem ulatuje ochota i samozaparcie, a w sporcie i w walce o lepszy wygląd, obowiązkowość i samokontrola to podstawowe cechy. Wielu ekspertów pokazuje spadek motywacji już po kilku treningach. Zmiana nawyków jest niezwykle ciężką praca, ale pracą, którą można wykonać i czerpać z niej satysfakcję. Stare, niekorzystne przyzwyczajenia prowadzą znów na kanapę, a tu czas na trening lub lekki posiłek. Nie chce się. Pojawiają się wątpliwości, lenistwo. Z takimi pokusami przyjdzie się zmierzyć, jednak jeśli cel jest jasny i możliwy do osiągnięcia, trzeba o niego zawalczyć. Samokontrola, obowiązkowość i sumienność to cechy bardzo przydatne, ale nawyki się wypracowuje. Zatem i dla tych bardziej „roztrzepanych” jest nadzieja.
Wiedza. Bez wiedzy na temat funkcjonowania ciała nie da się rady. Dobór odpowiednich ćwiczeń do wymagających wyrzeźbienia części ciała jest kluczowy. Warto poznać tajniki skutecznego przygotowywania się do treningu oraz zachowań wskazanych po treningu. Warto zapoznać się ze zdrowym sposobem odżywiania. Internet pełen jest dietetycznych poradników oraz trenerów, którzy udostępniają filmiki lub teksty na temat prawidłowo przeprowadzonego treningu. Warto więc czytać, słuchać, oglądać i pytać.
Zajęcia zorganizowane to świetny pomysł dla leniuchów. Odpada problem przygotowania i przeprowadzenia treningu, bo za to odpowiada prowadzący. To także doskonała okazja do zawarcia znajomości z osobami, które mają podobny cel, co my. W grupie siła, a do tego dodatkowa motywacja. Jeśli nie gustuje się w zajęciach grupowych śmiało można wejść we współpracę z trenerem personalnym. Takie zajęcia będą dostosowane i zaplanowane pod daną osobę, co sprawi, że można osiągnąć zakładany cel szybciej. Trener personalny czuwa nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń, motywuje do działania i wspiera w dochowaniu postanowienia. Trener personalny zadba także o prawidłowy poziom trudności każdego ćwiczenia, co jest ważne, ponieważ często początkujące osoby zaczynają wykonywać (niepoprawnie) zaawansowane formy danego ćwiczenia, co kończy się kontuzją lub zniechęceniem.

Deficyt kaloryczny. I nie chodzi tu o głodówkę. Żeby schudnąć trzeba jeść, ale trzeba to robić z głową. Nie można jeść tylko chleba i wody. Organizmowi należy dostarczać wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Zdrowa żywność o niskiej kaloryczności, zachowanie stałych pór posiłków oraz zrezygnowanie z cukru oraz przesadnej ilości soli na pewno pozytywnie odbije się na organizmie.
Ostatnim, bardzo ważnym elementem jest cierpliwość. Aby osiągnąć swój cel trzeba być cierpliwym, albowiem droga do niego często była wyboista. Są wzloty i upadki. Nic nie dzieje się prosto i łatwo. Warto pamiętać, że zdrowe, prawidłowe chudnięcie to około 1- 2 kilogramów ze stałej wagi na miesiąc. Pozwoli to skórze się zregenerować, a ubytek tkanki tłuszczowej nie będzie aż takim obciążeniem. Cierpliwość w oczekiwaniu na rezultaty jest bardzo trudna. Bo przecież chciałoby się już widzieć efekty treningów.