Przystań żeglarska AZS WSG MOS

Kilka słów o historii

Sekcja działa od 2010 roku, kiedy to przy współpracy z Wyższą Szkołą Gospodarczą w Bydgoszczy, udało się pozyskać teren nad Dużym Jeziorem Żnińskim, gdzie utworzono bazę żeglarską.

Budynek po hydroforni zagospodarowano na mały magazyn do drobnego sprzętu i narzędzi. Uporządkowany został teren i nabrzeże. W roku 2012 zakupiony został od Polskiego Związku Żeglarskiego ponton z silnikiem dla zwiększenia bezpieczeństwa na wodzie. Z powodu tego zakupu udrożniono i wyczyszczono murowany kanał cukrowni. W tym samym roku, w ostatni weekend września odbyły się regaty „Pałuki Omega Cup”, które były obserwowane przez Polskie Stowarzyszenie Klasy Omega.

Warunki naturalne spowodowały, że Żnin posiada dwa jeziora, które bezpośrednio graniczą z miastem a nawet są jego częścią. To nad brzegami tych jezior od lat dwudziestych rozwijało się żeglarstwo. Jednak pierwszy klub żeglarski powstał nad Małym Jeziorem Żnińskim dopiero w roku 1972.
Duże Jezioro Żnińskie w czasach okupacji posiadało przystań zbudowaną przez Niemców, natomiast nigdy nie zbudowano tam przystani z prawdziwego zdarzenia. W latach siedemdziesiątych podejmowano kilka prób, lecz kolejne zawirowania polityczne nie pozwoliły na duże inwestycje. Jezioro o powierzchni ok. 500 ha jest wspaniałym akwenem o znakomitych warunkach wietrznych, bo posiada brzegi nie zalesione i przy przeważających wiatrach zachodnich i północno-zachodnich można zawsze liczyć na dobre warunki żeglarskie.

Wschodni brzeg piaszczysty i płytki jest znakomitym miejscem na uprawianie surfingu i bardzo modnego dziś kitesurfingu. W wietrzne dni można doliczyć się nawet 70 desek tnących powierzchnię jeziora. Przy tak pozytywnych opiniach zawodowych żeglarzy (Jabłoński, Brzozowski, Kusznierewicz) postanowiliśmy podjąć kroki do budowy bazy żeglarstwa sportowego dla całego województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Po wielu spotkaniach roboczych doszło do podpisania umowy ,,O wspólnym działaniu na rzecz rozwoju turystyki i rekreacji wodnej, a w szczególności żeglarstwa regatowego i innych sportów wodnych. W dniu 07.07.2010 r. dokonano tego na statku spacerowym ,,WODNIK,, na środku Dużego Jeziora Żnińskiego. Podpisy złożyli Burmistrz Żnina Leszek Jakubowski oraz Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki Filip Sikora z Bydgoszczy. Natomiast do podjęcia konkretnych działań (utworzenia klubu żeglarskiego) wyznaczono z ramienia Urzędu Miasta Jerzego Śniadeckiego dyrektora MOS i Prezesa AZS WSG Macieja Mackiewicza. Sekcja żeglarska MOS Żnin udostępniła część sprzętu pływającego, sekcja żeglarska AZS WSG udostępniła kajaki oraz sprzęt asekuracyjny. Pozostały sprzęt pływający to depozyt osób prywatnych członków klubu. Klub został zarejestrowany w Starostwie Powiatowym z Żninie.

I co teraz?

Zrzeszamy młodzież szkół średnich i gimnazjów z terenu powiatu żnińskiego oraz studentów z woj. kujawsko-pomorskiego. Prowadzimy szkolenia i kursy motorowodne, żeglarskie. Posiadamy wyszkoloną kadrę instruktorów, którzy prowadzą te szkolenia oraz rejsy morskie na Bałtyku i Adriatyku. Dzięki  Urzędowi Miasta w Żninie otrzymaliśmy pomost pływający, który został wyremontowany dzięki wielkiej pomocy Miejskiego Ośrodka Sportu w Żninie. Przez cały czas prowadzimy prace adaptacyjne terenu oraz staramy się o zorganizowanie zaplecza socjalnego. Wiele prac zostało wykonanych przez naszych członków oraz prace ziemne przez zaprzyjaźnione firmy lokalne wykonujące drogie prace ziemne i dźwigowe. Zawodnicy naszego klubu startują na regatach żeglarskich klasy Omega gdzie w roku 2010 zdobyli brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Giżycku. Zajęli także I miejsce w regatach żeglarskich Samorządowców naszego Województwa w Sępólnie Kr. Klub liczy 20 osób, posiada od lipca 2012 roku drużynę Pałuckiego WOPR, która zabezpiecza wszystkie działania na wodzie.

Rok 2012 to nie tylko walka o organizacje jak najlepszych warunków bytowych i adaptacyjnych terenu to także szereg kursów, spływów kajakowych czy organizacji zawodów.

Udało nam się przeszkolić na stopnie motorowodne ponad 100 adeptów a także zorganizować po raz pierwszy spływ kajakowy na trasie Wenecja – Duże Jezioro Żnińskie, które zaczynało się przejazdem kolejką wąskotorową, a skończyło ogniskiem i wręczeniem certyfikatów. Współpracując z Windsurfing Team Żnin pomogliśmy w organizacji zawodów „Finału Pucharu Polski w Windsurfingu” a sami byliśmy organizatorami Ogólnopolskich regat żeglarskich ,,Pałuki Omega Cup,, w Klasie Omega.

Impreza ta była nasza promocją dla uzyskania zawodów rangi „Pucharu Polski”, co dało efekt w postaci „Finału Pucharu Polski w 2013 roku”.  Perłą organizacyjną sekcji są zawody kajakowe „O Miecz Diabła Weneckiego” które odbyły się już po raz IX. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem dzięki malowniczej trasie z Małego Jeziora Żnińskiego pod ruiny Zamku w Wenecji gdzie usytuowana jest meta. Dalszy rozwój uwarunkowany jest większym zaangażowaniem się władz samorządowych przede wszystkim wojewódzkich, Sejmiku Samorządowego oraz Gminnych i Powiatowych.