Dlaczego trening męczy jeszcze bardziej? Dlaczego nie ma się siły, by wykonać pozornie proste ćwiczenia, które dawniej nie przychodziły tak trudno? Dlaczego wciąż łapie się kontuzje? Co się dzieje? Czyżby to przetrenowanie? Ale czy można się przetrenować? Co to w ogóle jest za stan?

O przetrenowaniu mówi się wiele, ale nie zawsze jednoznacznie. Wielu uważa, że nie ma czegoś takiego jak przetrenowanie. No bo jak można się przetrenować? Kiedy nie ma się siły, po prostu przestaje się ćwiczyć. Nie można się przećwiczyć. A jednak organizm zaczyna dawać pewne sygnały, że musi odpocząć. Pojawiają się kontuzje, przemęczenie, zniechęcenie. Krótko rzecz ujmując, przetrenowanie można rozumieć jako stan, kiedy dotychczasowe bodźce wysiłkowe stają się zbyt obciążające organizm. Najczęściej przyczyną jest brak lub niewystarczająca regeneracja. Ćwiczenia zamiast rozwijać, stymulować rozwój organizmu, przeciążają go doprowadzając do przemęczenia. Trzeba jednak pamiętać, że przetrenowanie i przemęczenie to nie to samo.
Zanim się przetrenujemy, nasze ciało wysyła mnóstwo sygnałów ostrzegawczych, których bagatelizowanie może doprowadzić właśnie do przetrenowania. Trzeba pamiętać, że po pojedynczym treningu ciało odczuwa zmęczenie funkcjonalne. Kiedy organizm odpocznie, będzie odpowiednio odżywiony może podjąć trud kolejnego wysiłku. To zmęczenie, które nie powoduje negatywnych skutków w logicznym myśleniu i powoduje dobre samopoczucie. Mało tego, takie zmęczenie powoduje super kompensację, która umożliwia podjęcie jeszcze większego wysiłku. Kiedy ciało podlega wysiłkowi, na który nie było gotowe, mówimy o przeforsowaniu. Ie należy tego bagatelizować, bo taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia, co można było niestety zaobserwować przy maratonach z ubiegłych lat. Przetrenowanie to najbardziej złożona forma, którą wcale nie jest tak łatwo osiągnąć.

Przetrenowanie wcale nie jest łatwo zniwelować. Rekonwalescencja może zająć nawet kilka miesięcy. Powodów przetrenowania może być kilka. Najczęściej są zbyt długie i zbyt intensywne sesje treningowe, zwiększanie trudności ćwiczeń zbyt szybko, pozostawiając zbyt mało czasu na regenerację mięśni między treningami. Do tego wszystkiego wskazuje się, że obok bodźców fizycznych, występują te natury emocjonalnej czy psychicznej. Najczęściej przywołuje się czynnik jakim jest stres. Ale to także błędy dietetyczne, ogólny stan zdrowia, ilość i jakość snu czy stresy środowiskowe (praca, kłopoty w rodzinie, itp.).
Przetrenowanie może nieść ze sobą bardzo poważne skutki choćby dla układu hormonalnego, immunologicznego czy neurologicznego. To może wywoływać także zły humor, nerwy czy obniżenie nastroju. Aby nie doszło do takiej sytuacji należy pamiętać o regeneracji. Należy znaleźć równowagę między czasem aktywnym a odpoczynkiem. Ważne jest odpowiednie odżywianie oraz dobra ilość i jakoś snu.