Wiele się mówi o dobroczynnych skutkach uprawiania sportu. Poprawia odporność organizmu, usprawnia jego działanie, pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne. Jest jednak ciemna strona aktywności fizycznej. Zatem czy sport to rzeczywiście samo zdrowie?

Na bóle pleców najlepsze jest pływanie, bo wzmacnia mięśnie znajdujące się na plecach, wysmukla sylwetkę i pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego. Kiedy zmagamy się z nadwagą, to obok diety należy uprawiać sport. Co jednak z ciemnymi stronami sportu? Czy w ogóle takie występują? Pięknie wyrzeźbione ciała nie tworzą się same. Potrzeba systematyczności, wiedzy na temat ludzkiego ciała i dobrania odpowiednich ćwiczeń. I tu zaczynają się schody. Przede wszystkim systematyczność. Jak pokazują badania i jak przekonują specjaliści, nie trzeba zarzynać się godzinnymi ćwiczeniami. Wystarczy ćwiczyć od piętnastu do dwudziestu minut dziennie, ale codziennie. Wykonywanie nawet najprostszych ćwiczeń systematycznie pomaga organizmowi uregulować metabolizm oraz poprawia jego wydolność. Do tego poprawia się także wytrzymałość stawów i mięśni, o ile prawidłowo wykonuje się ćwiczenia. Zatem nie trzeba codziennie biegać po czterdzieści kilometrów. Wystarczy zestaw prostych ćwiczeń, a po jakimś czasie organizm sam nam podziękuje.
Wiedza na temat ludzkiego ciała też okazuje się bardzo przydatna w wykonywaniu i dobieraniu ćwiczeń. Pomaga bowiem zapobiec wielu kontuzjom, przeciążeniu organizmu czy poszczególnych stawów czy mięśni. Warto znać podstawy anatomii – nawet na poziomie szkoły podstawowej. Już taka wiedza pomoże odpowiednio zrozumieć mechanizmy działania naszych mięśni czy stawów. Kiedy mówi się o ścięgnie Achillesa czy rzepce, warto wiedzieć gdzie one są i jaka jest ich rola, funkcja w organizmie.

Wraz z wiedzą o ludzkim ciele pojawia się kolejny element, czyli odpowiednie dobranie ćwiczeń. Chcąc zrzucić zbędne kilogramy z np. pośladków, trzeba dobrać takie ćwiczenia, które angażują właśnie te mięśnie, a nie np. pleców.
Jak się to ma zdrowia? Ano tak, że odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony trening może przynieść wspaniałe efekty dla całego organizmu. Zdrowie może być zagrożone w przypadku nieumiejętnego wykonywania ćwiczeń. Wówczas narażamy się na kontuzje. Kontuzje powstają w przeróżnych sytuacjach. Zazwyczaj występują u niedoświadczonych sportowców amatorów, choć zdarzają się także u zawodowców. Warto wskazać, że unikanie kontuzji to trudna sprawa. Wystarczy źle stanąć i wykręcić kostkę, by nie móc chodzić przez kolejne dni. Takie sytuacje zawsze są możliwe.