O suplementach diety dla przeciętnego Kowalskiego czy Nowaka wielu ekspertów się już wypowiedziało. O suplementacji diety w przypadku sportowców także. Warto pamiętać, że suplementy diety to dodatek do żywności, który ma uzupełnić niedobory minerałów i witamin, powstały w wyniku zbyt niskiego ich spożywania. Suplement diety to nie lek i nie może zastąpić zróżnicowanej diety, dlatego tak ważne jest odpowiednie odżywianie. Jednak firmy farmaceutyczne mają ogromną siłę przebicia i przekonują każdego, że warto jest przyjmować suplementy.

Suplementy dla sportowców są dosyć popularne. Ich popularność rośnie, bo producenci prześcigają się w wymyślaniu jak doskonałym środkiem one są. Wiadomo, reklama dźwignią handlu. Niestety, za tymi obietnicami nic nie stoi, a organy kontrolne państwa wykazują jasno, że suplementy diety są bardzo słabej jakości. Przy ich produkcji nie obowiązuje reżim jak w przypadku leków, dlatego nikt do końca nie wiem, co w nich się kryje. Warto więc dobrze zastanowić się nad marką i produktem.
Suplementy dla sportowców dzieli się zazwyczaj na ergogeniczne oraz na żywność dla sportowców. Środki ergogeniczne mają na celu podnoszenie wydolności sportowców. Sama nazwa sugeruje właśnie „pracotwórczość”. Nie trudno się domyśleć, że większość proponowanych produktów nie spełnia oczekiwań, więc warto zachować chłodny osąd przy wyborze takich specyfików. Żywność sportowa to wszelkie batoniki energetyczne, odżywki węglowodanowe i białkowe, a także preparaty tłuszczu. Warto zaznaczyć, że bardzo rzadko taka żywność jest potrzebna sportowcom.
Do sprawdzonych, przebadanych substancji ergogenicznych zalicza się kreatynę, beta-alaninę, środki alkalizujące, kofeinę i sok z buraka. Kreatyna to substancja występująca w mięśniach, a kiedy połączy się z fosforem, staje się źródłem energii dla krótkotrwałego wysiłku. Kreatynę stosuje się głównie w sportach siłowych, ponieważ czas pracy jest tu krótki. Zażywanie tej substancji sprzyja budowie mięśni, a więc masy i siły mięśniowej.

Beta-alanina stosowana jest w sportach o średnim czasie trwania wysiłku, a także czasem w kulturystyce i sportach wytrzymałościowych. Jej zadanie to wytworzenie dipeptydu, który nazywa się kamozyna. Przypisuje się jej zdolności antyoksydacyjne i buforujące. Pomaga to obniżyć pH komórki mięśniowej, a także obniżyć poziom stresu oksydacyjnego.
Środki alkalizujące, w tym najlepiej znany wodorowęglan sodu, pomagają utrzymać niskie pH krwi przy wysiłku. Skuteczność tych środków jest potwierdzona naukowo, jednak nie cieszy się wielką popularnością, a to dlatego, żeby to było skuteczne należałoby przyjmować duże ich ilości, co nie jest wskazane. Może bowiem powodować kłopoty żołądkowo-jelitowe.
Kofeina jest substancją stymulującą, z której korzysta wiele milionów ludzi na całym świecie. Natomiast sok z buraka stosowany jest po to, by zawarte w nim azotany tworzyły tlen azotu, który korzystnie wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, pracę mięśni i mitochondriów.