Trening wyciska siódme poty, a tu jeszcze tyle do zrobienia. Dążenie do celu, walka z samym sobą, ciągła praca nad koncentracją i osiągnięciem zaplanowanych wyników to wielkie obciążenie nie tylko do organizmu, ale także dla głowy. W pewnym momencie głos ciała zostaje stłumiony przez wizję celów. Wówczas oddalamy się od nich, choć trenujemy jeszcze więcej i jeszcze częściej. Zaczyna pojawiać się zmęczenie, przydarzają się kontuzje, nie mamy ochoty na nic. Kiedy pojawiają się takie objawy należy przystopować i dać sobie szansę na odpoczynek. Co ciekawe, dla wielu sportowców i ludzi biznesu, odpoczywanie stało się umiejętnością, którą musieli ponownie nabyć.

Regeneracja ciała i umysłu w treningach czy szerzej w dążeniu do celu, jest niezwykle ważna. Równowaga między wysiłkiem a odpoczynkiem jest niezmiernie ważna. Równowagę tą można osiągnąć, ale najpierw trzeba wykonać pierwszy krok, który jest zazwyczaj najtrudniejszy, a mianowicie zrozumieć i zaakceptować fakt, że nie jest się niezniszczalnym. Organizm musi odpoczywać, by być wydolnym. Człowiek musi spać, by zachować zdrowie psychiczne i fizyczne. Organizm musi mieć czas na regenerację. Nikt nie jest z żelaza. Nie jest to ławce, albowiem natychmiast pojawiają się wyrzuty sumienia, że się „marnuje” czas, który można by wykorzystać na trening. Kiedy jednak zrozumiemy powagę odpoczynku, łatwiej jest przejść do kroku drugiego, czyli do uświadomienia sobie, jak ważna jest regeneracja. Poszerzanie wiedzy na temat prawidłowych form odpoczynku i regeneracji jest bardzo ważne, albowiem mało kto zna odpowiednie sposoby na odpoczynek. Większości wydaje się to, że odpoczywamy leżąc na kanapie. Niektórzy pewnie tak, ale sportowiec musi zadbać o swoje ciało. Zatem warto poczytać, posłuchać, pooglądać ciekawostki na ten temat.
Kolejnym ważnym krokiem jest zaplanowanie odpoczynku. Kiedy coś jest zaplanowane, nie daje wyrzutów sumienia, bo przecież zostało ujęte w planie dnia czy tygodnia. Warto zastanowić się kiedy i jak chce się odpoczywać. Co to jest ten odpoczynek.

Więc, czym jest odpoczynek? W świecie sportu jest on rozumiany jako czas regeneracji, czyli właśnie odnowa biologiczna (masaże, sauna, zabiegi fizjoterapeutyczne, itp.). To także ćwiczenia rozciągające jak joga czy body art. Sportowcy dużo czasu poświęcają treningowi mentalnemu czyli pracy nad koncentracją, relaksacją czy optymalizacją energii. Warto także oderwać się na chwilę od sportu i poczytać książkę, coś ugotować specjalnego lub nauczyć się grać na instrumencie.
Kiedy przejdzie się przez te wszystkie kroki, pozostanie już ostatni, bardzo ważny – słuchanie swojego ciała. Nauka słuchania ciała jest istotna, by w przyszłości wiedzieć, kiedy pojawiają się sygnały przeciążenia organizmu, zmęczenia lub wręcz przeciwnie, kiedy ciało mówi, że jest gotowe na więcej.